Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2018.09.06 12:09

Społeczny obserwator wyborów - ukazał się poradnik dla zainteresowanych jak nim zostać

Jak zostać obserwatorem, co może obserwator, a czego mu nie wolno - odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można w "Poradniku dla obserwatorów społecznych. Wybory samorządowe 2018", który publikuje Fundacja Batorego.
Społeczny obserwator wyborów - ukazał się poradnik dla zainteresowanych jak nim zostać
Społeczny obserwator wyborów - ukazał się poradnik dla zainteresowanych jak nim zostaćFot. PAP/G.Michałowski

Organizacja przypomina, że podczas najbliższych wyborów samorządowych polskie organizacje społeczne po raz pierwszy będą mogły oddelegować do lokali wyborczych swoich obserwatorów.

"Bezstronne i rzetelne zebranie danych o przebiegu głosowania i liczenia głosów podczas wyborów samorządowych w 2018 roku pozwoli stwierdzić czy wybory były przeprowadzone w sposób uczciwy i zgodny z prawem. Pozwoli to udokumentować lub wyeliminować wątpliwości co do legitymizacji wybranych władz. Ważne, aby obserwacji przyświecała troska o prawidłowość przebiegu głosowania, nigdy próba obrony z góry założonych tez, np. że wybory zostaną sfałszowane" ? podkreśla Joanna Załuska z Fundacji im. Stefana Batorego.

Kto może zostać obserwatorem

Uprawnienia do delegowania obserwatorów społecznych - zgodnie z art. 103c. Kodeksu wyborczego - mają stowarzyszenia i fundacje, do których celów statutowych należy troska o demokrację, prawa obywatelskie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Wszyscy zainteresowani pełnieniem roli obserwatora powinni zatem zgłosić się do takich właśnie organizacji.

Obserwatorzy mogą być kierowani do komisji wyborczych wszystkich szczebli z wyjątkiem Państwowej Komisji Wyborczej. Jak wyjaśnia Fundacja Batorego, jeden obserwator nie musi siedzieć w lokalu wyborczym od rana do nocy. Może mieć zmienników, pod warunkiem, że nie będą oni znajdować się w lokalu wyborczym w tym samym czasie.

Na co zwracać uwagę

Według poradnika, obserwator społeczny powinien m.in. ocenić czy karty do głosowania zostały właściwie opieczętowane przez obwodową komisję; czy przed rozpoczęciem głosowania urna była pusta i czy została zaplombowana; czy wszyscy wyborcy potwierdzają odebranie kart do głosowania podpisem w spisie wyborców; czy w lokalu wyborczym zapewniono miejsca zapewniające tajność głosowania; czy w lokalu nie jest prowadzona agitacja na rzecz któregoś z komitetów czy kandydatów; czy nikt nie wynosi z lokalu wyborczego kart do głosowania.

Obserwator powinien też monitorować proces przekazania materiałów wyborczych z komisji przeprowadzającej głosowanie do komisji liczącej głosy, w tym czy niewykorzystane karty zostały właściwie zabezpieczone. Podczas samego liczenia głosów należy zwrócić uwagę m.in.: czy komisja pracuje w pełnym składzie; czy były problemy z interpretacją ważności głosu.

Co może obserwator

Jak instruuje Fundacja Batorego, obserwatorzy mogą być obecni podczas wszystkich czynności komisji, do której obserwowania prac zostali wyznaczeni: podczas przygotowań do głosowania, głosowania, ustalania wyników i sporządzania protokołu. Mogą także ? z wykorzystaniem własnego sprzętu ? rejestrować działania komisji przed otwarciem lokali wyborczych oraz po ich zamknięciu, w trakcie ustalania wyników głosowania.

Obserwatorom nie wolno natomiast udzielać jakichkolwiek instrukcji wyborcom. Jeśli np. wyborca głosuje nie korzystając z "miejsca zapewniającego tajność głosowania", przez co narusza art. 52 § 5 Kodeksu wyborczego, to - jak podkreślono w poradniku dla obserwatorów - "niedopuszczalne jest" zwrócenie mu uwagi. W takiej sytuacji obserwator powinien zapisać dane zdarzenie w formularzu obserwacyjnym.

Obserwatorzy nie mają prawa do przeglądania dokumentów; nie można też żądać, by członek komisji przewertował dokumenty dla obserwatora, ale wolno o to prosić.

Fundacja przypomina też, że ? w odróżnieniu od mężów zaufania ? obserwatorzy nie mogą: wnosić do protokołu komisji wyborczej uwag z wymienieniem konkretnych zarzutów; być obecni przy przewożeniu i przekazywaniu protokołu do właściwej komisji wyborczej wyższego stopnia. Obserwator ma jednak prawo zażądać kopii protokołu głosowania.

"Obserwator nie może przeszkadzać komisji wyborczej w wykonywaniu obowiązków. Pytania może zadawać, gdy członkowie komisji nie są zajęci wykonywaniem innych obowiązków. Nie może także zdradzać swoich preferencji politycznych. Obserwując wybory, należy zachowywać równy dystans do wszystkich komitetów zaangażowanych w proces wyborczy i ujawniać nieprawidłowości, niezależnie od tego, z której strony one pochodzą" - podkreślono w poradniku.

W przypadku zaobserwowania nieprawidłowości Fundacja Batorego radzi zasygnalizować to komisji wyborczej, a w uzasadnionych przypadkach zawiadomić policję lub złożyć protest wyborczy. Należy przy tym pamiętać, że prawo do protestu przysługuje obywatelowi, jeśli jego nazwisko w dniu wyborów znajdowało się w spisie wyborców w jednym z obwodów w okręgu, którego dotyczy protest.

Wyniki obserwacji

Fundacja Batorego rekomenduje, by efekty pracy obserwatorów społecznych delegujące ich organizacje przedstawiły w formie raportu podsumowującego przebieg głosowania. Wnioski wraz z rekomendacjami powinny zaś trafić do PKW, komisji parlamentarnej zajmującej się zmianami prawa wyborczego, zainteresowanych organizacji pozarządowych, pozostałych grup obserwacyjnych oraz mediów, by mogły być podstawą "poważnej debaty publicznej, a także ewentualnego proponowania zmiany przepisów".

js/

PAP
REKLAMA
PAP dodany
Forum  forum (0)    
Odsłon: 245

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
6 maja 2024 Biłgoraj
Jest nowy Zarząd Powiatu
W poniedziałek 6 maja poznaliśmy nazwisko gospodarza powiatu biłgorajskiego. Podczas pierwszej w tej kadencji sesji radni wybrali również zastępcę starosty oraz członków zarządu.
5 maja 2024 Tereszpol
Zatwierdzono cenę za wywóz i utylizację osadów z przydomowych oczyszczalni
11 maja 2024 Biłgoraj
Zarząd Powiatu podzielił się władzą
6 maja 2024 Biłgoraj
Poznaliśmy przewodniczącego Rady Miasta Biłgoraja
Do Rady Miasta Biłgoraj wybrano 21 radnych, reprezentujących trzy komitety wyborcze. Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w poniedziałek 6 maja, wybrano prezydium rady, czyli przewodniczącego i jego zastępców.
w sobotę, godzina 11:25 Biłgoraj
Mieszkanka powiatu biłgorajskiego poszkodowana w wypadku karetki
w czwartek, godzina 15:47 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
5 maja 2024 Sokołówka
Potrójny jubileusz jednostek OSP
W niedzielę 5 maja w Sokołówce odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia jednostek OSP Radzięcin, Sokołówka i Wola Radzięcka, połączone z obchodami Gminnego Dnia Strażaka. W święcie uczestniczyli druhowie strażacy z całej gminy Frampol, mieszkańcy oraz liczni zaproszeni goście.
w sobotę, godzina 18:57 Biłgoraj
Biłgorajska odsłona Nocy Muzeów
w czwartek, godzina 13:57 Gmina Biłgoraj
Edyta Sarzyńska zastępcą wójta gminy Biłgoraj
8 maja 2024 Biłgoraj
Oficjalne otwarcie nowego basenu
Za kilka godzin, dokładnie od godz. 16.00, będzie można korzystać z nowej części basenu w Biłgoraju. Uroczyste otwarcie obiektu, z udziałem władz samorządowych, zorganizowano w środę 8 maja.
w piątek, godzina 16:33 Biłgoraj
Zlot food trucków w Biłgoraju
w czwartek, godzina 11:15 Biłgoraj
Mieszkanka Biłgoraja otrzymuje najniższą emeryturę w kraju
6 maja 2024 Księżpol
Większość radnych nie przyszła na inauguracyjną sesję
W poniedziałek 6 maja miała się odbyć inauguracyjna sesja Rady Gminy Księżpol. Do posiedzenia jednak nie doszło. Na sesji nie pojawiła się większość radnych. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce.
w piątek, godzina 09:35 Majdan Stary
Pożar stolarni. 38 strażaków w akcji
w środę, godzina 08:01 Rogale
Aneta przegrała walkę z chorobą
6 maja 2024 Biłgoraj
Wybrano prezydium Rady Powiatu
W poniedziałkowe przedpołudnie 6 maja odbyła się pierwsza w tej kadencji sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. W programie obrad znalazł się wybór prezydium rady, czyli przewodniczącego oraz dwóch zastępców.
10 maja 2024 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą
w piątek, godzina 10:39 Biłgoraj
Policjant z biłgorajskiej jednostki wśród najlepszych
w sobotę, godzina 09:16 Goraj
Nowy sekretarz wybrany
Zakończono procedurę wyboru kandydata na stanowisko sekretarza gminy Goraj. Kto obejmie to jedno z najważniejszych stanowisk w Urzędzie Miejskim w Goraju?
we wtorek, godzina 16:50 Korczów-Majdan Nowy
Dwie kolizje w ciągu kilkudziesięciu minut
w środę, godzina 13:57 Biłgoraj
Potrącenie na przejściu. Piesza trafiła do szpitala
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl